Mgr. Jakub Lipták
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO)

Odkaz kandidáta voličom:

Do kampane za zákaz hazardu v Bratislave som sa zapojil v roku 2016, kedy som ako dobrovoľník pomáhal koordinovať zber podpisov pri jednej z volebných miestností so 7000 voličmi. Ako aktivista som sa usiloval pomôcť aj v iných oblastiach, napríklad som zbieral podpisy proti štvorprúdovke pri Chorvátskom ramene, spoluorganizoval som bratislavský akademický festival či som prostredníctvom listom samosprávam a článkami zdôrazňoval tému boja proti grafitom v meste.

V týchto voľbách kandidujem do miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Podunajské Biskupice za pravicovú koalíciu a pokiaľ budem zvolený, proti hazardu a iným neduhom budem bojovať aj ako miestny poslanec.

Niečo o mojich skúsenostiach zo zberu podpisov proti hazardu si môžete prečítať tu: https://blog.postoj.sk/11570/ako-sme-v-sobotu-zbierali-podpisy

List kandidáta predsedovi vlády a ministrovi financií Slovenskej republiky:

Vážený pán predseda vlády/Vážený pán minister financií,

pred časom som sa zapojil ako dobrovoľník do zbierania podpisov v Bratislave za zákaz hazardu. Keďže zákon podmieňoval takýto zákaz vyzbieraním podpisov 30 percent obyvateľov Bratislavy, bola to náročná úloha. Zbierali sme mesiace a dni a všetko to vyvrcholilo počas parlamentných volieb 2016, kedy sme zbierali od skorého rána do neskorého večera v celom meste, neďaleko volebných miestností.

Málokto čakal, že sa nám to podarí, no my sme to zvládli a vyzbierali sme vyše 130 tisíc podpisov. Avšak odpor voči tomu bol veľký, najprv záhadne zmizla veľká časť hárkov z Magistrátu hl. m. SR Bratislavy a následne návrh všeobecne záväzného nariadenia neprešiel o jeden hlas. Až opakovane sa podarilo VZN prijať, no vec je na súde a hrozí, že VZN bude zmietnuté zo stola.

Aj táto skúsenosť ma primäla kandidovať v komunálnych voľbách 2018 na miestneho poslanca, pretože cítim, že musím priložiť aj vlastnú ruku k dielu. Avšak kompetencie miestnych a mestských poslancov sú obmedzené. Chcem Vás pre to - ako predsedu vlády/ministra financií - vyzvať, aby:

(1) vláda predložila NR SR návrh zákona, ktorý zruší povinnosť predložiť na zákaz hazardu v obci petíciu s podpismi 30 % obyvateľov obce, (či 15 % obyvateľov Bratislavy a Košíc) a tak umožní mestám a obciam efektívne zakázať hazardné hry v záujme ochrany verejného zdravia pred následkami patologického hrania,

(2) ste podporili zmenu zákona o hazardných hrách tak, aby obce samé mali možnosť (i) obmedziť počet herní a kasín v obci, (ii) obmedziť maximálny počet herných zariadení v týchto prevádzkach ako aj (iii) obmedziť maximálny počet herných zariadení v obci.

Verím, že aj Vy si uvedomujete, že dôležitejšie sú osudy patologických hráčov a ich rodín, než takýto príjem do rozpočtu samospráv a štátneho rozpočtu. Nezarábajme na ich nešťastí.

Ďakujem a ostávam s pozdravom,

Mgr. Jakub Lipták

Volebny program

Zastavenie hazardu a Deklarácia Zastavme hazard je to na čom sa zhodneme. Sú však aj iné dôležité veci, na ktoré nemusíme mať rovnaké názory. Názory Iniciatívy Zastavme hazard alebo Aliancie za rodinu sa nemusia zhodovať s názormi a cieľmi kandidátov vo voľbách. Je dobré o nich vedieť, aby ste mohli urobiť skutočne zodpovedné rozhodnutie pri voľbách.

Pridaj komentár

Váš komentár nebude zverejnený na stránke, ale sa odošle ako e-mail kandidátovi.